STP - pasaules slava un lokāls pielietojums

STP ir ASV radīts zīmols, kas nodarbojas ar automobiļu piedevu un eļļu ražošanu. Uzņēmums dibināts 1953.gadā. Kompānijas abreviatūra STP atvasināta no vārdu salikuma “Scientifically Treated Petroleum”. STP ir daļa no Armored AutoGroup koncerna. Latvijas tirgū pieejamas STP benzīna un dīzeļdegvielas piedevas, eļļas piedevas, iesmidzes sistēmas tīrītāji, radiatora pretsūces līdzeklis, pretdūmošanas piedeva un pat stūres pastiprinātāja šķidrums.

Nebūtu pareizi uzskatīt, ka STP piedevas paredzētas tikai vecāka gadagājuma automašīnām. Tā piemēram, STP Diesel Particulate Filter Cleaner novērš jaunāko izlaiduma gadu dīzeļautomobiļos uzstādītā cieto daļiņu filtra (particulate filter jeb DPF) aizsērēšanu. Uzlabojošās piedevas eļļai jeb Oil Treatment uzdevums savukārt ir uzlabot eļļas viskozitāti, samazināt eļļas patēriņu (ja tāds būtu) un neitralizēt skābes, kas veidojas degvielas sadegšanas procesā. Sevišķi svarīgi šo procesu palēnināt dīzeļdzinējos, kuru eļļa cieš no dīzeļdegvielā sastopamās sēra frakcijas, kas vēlāk spēj izveidot sērskābes savienojumus. Īpaši disperģenti palīdz novērst dīzeļdegvielas izraisīto eļļas sašķidrināšanos. Protams, STP klāstā pieejama arī piedevu „klasika”, proti līdzekļi pret dzinēja dūmošanu kā STP® Smoke Treatment. Darbības princips ir tas pats vecais – piedeva it kā sabiezina eļļu, tā novēršot smērvielas nokļūšanu sadegšanas kamerā.

Uzticīgs autosportam gan ASV, gan Latvijā

Amerikā viss ir vienkārši – tur STP draugs jau kopš 1972. gada ir NASCAR zvaigzne un šo sacīkšu veterāns Ričards Petijs, pēc iesaukas „Karalis”, The King. Trīsdesmit gados viņš pamanījies startēt 1184 sacīkstēs, 200 no tām uzvarēt, paralēli izcīnot septiņus NASCAR kausus. Vīrs, kurš patlaban STP vārdu nes pasaulē uz sacīkšu kombinezona un ķiveres, ir kubiešu izcelsmes autobraucējs Ariks Almirola. Viņš NASCAR pilotē Petija komandai piederošo Ford Fusion ar starta numuru 43. STP atbalsta arī pašas sacīkstes. Tā piemēram, NASCAR sprinta kausa posms Martinsvilā, kas notika 2015. gada martā, tā arī saucās - STP 500.

Eiropā STP aktivitātes galvenokārt sakņojas Lielbritānijā, kur arī netrūkst traku braucēju. Daži no tiem pat cenšas uzstādīt sauszemes ātruma rekordu, tāpēc STP atbalsta mēģinājumu pārsniegt 1000 jūdžu stundā jeb 1600 km/h robežu ar nesen uzbūvēto rekordmobili BLOODHOUND SSC. 135 000 zirgspēku jaudīgo auto – raķeti pilotēs Endijs Grīns, kas jau uzstādījis vairākus ātruma rekordus. Bez tam STP sponsorē vairākus braucējus populāros autošosejas seriālos un nedaudz arī rallijā. Viens no pazīstamākajiem mūsu rallija braucējiem ir polis Kajetans Kajetanovičs, kurš ar LOTOS Subaru Rally Team komandas automašīnu 2009. gadā izcīnīja Polijas čempiona titulu.

2014. gada Latvijas Drifta čempionāta dalībniekiem bija iespēja cīnīties par skatītāju simpātiju naudas balvu no STP 500 eiro apmērā katrā posmā. To saņēma drifteris, par kuru katrā posmā bija nobalsojuši visvairāk skatītāji. Balsošana notika drifta čempionāta norises dienā sacensību trasē. Savukārt 2015.gadā skatītāji ir aicināti nodot balsis katrā posmā par savu favorītu. Sezonas pēdējā posmā oktobrī, saskaitot visos posmos nodotās skatītāju balsis, tiks apbalvoti trīs 2015. gada drifta sezonas iemīļotākie braucēji ar naudas balvām 500, 1000 un 1500 eiro apmērā.